Dlaczego warto pójść na studia (nawet jeśli nie są ci potrzebne)?

Coraz częściej słyszy się opinie, że studia nie są do niczego potrzebne. Przecież istnieją liczni sławni ludzie bez matury, a wiele dobrych zawodów nie wymaga posiadania wyższego wykształcenia. Zatem czy warto iść na studia? 

Możliwości wyboru kierunków studiów w Polsce nie brakuje. Jest cała masa rzeczy, o których można się uczyć. Od popularnych dziedzin, takich jak psychologia czy kierunek lekarski, po nieco bardziej ekscentryczne studia miejskie, kompozycja i teoria muzyki czy wzornictwo. Dla każdego coś dobrego. Jednak czy po każdym kierunku studiów można znaleźć pracę? I czy w ogóle studia są do czegoś potrzebne? 

Nie zaprzeczę, że dobry zawód można zdobyć nie idąc na studia. Czasem jest to wręcz lepsze rozwiązanie, bo zamiast marnować te kilka lat, można pójść do pracy i zdobyć tak pożądane na rynku pracy doświadczenie. Jednak w tym wpisie przedstawię ci powody, dla których warto pójść na studia, nawet jeśli nie są one wymagane w twoim wymarzonym zawodzie. 

Status studenta

Dostając się na uczelnię wyższą, dostaniesz w pakiecie status studenta. Wierz mi, to coś więcej niż ta fantastyczna 50% zniżka. Status studenta otwiera przed tobą nowe możliwości uczestnictwa w kursach oraz praktykach wakacyjnych. Dzięki niemu odbędziesz praktyki w swojej wymarzonej pracy, zobaczysz, czy ci się ona podoba i zdobędziesz doświadczenie

Będziesz również dużo chętniej zatrudniany przez pracodawców, czy to na wakacje, czy w czasie roku akademickiego, ponieważ twój status studenta zwalnia ich z podatku. Na rynku pracy jest tak: albo masz status studenta albo doświadczenie. Kiedy już zdobędziesz to drugie, w wielu przypadkach możesz już olać studia. Ale od czegoś trzeba zacząć. 

Nowe znajomości

Na studiach najprawdopodobniej poznasz całą masę nowych ludzi. Jak nie na uczelni, to na jakiejś domówce. Spotkasz znajomych swoich znajomych, a potem jeszcze ich znajomych. Masz okazję zawrzeć przyjaźnie na całe życie albo tylko porozmawiać przez chwilę z kimś interesującym. Poznasz różne opinie, poglądy, style i marzenia. To poszerzy twoje horyzonty. 

Przydatne umiejętności

Studia to jednak nie tylko spotkania ze znajomymi. To te nauka i czas spędzony na uczelni. Nawet jeśli to, czego się nauczysz nie przyda ci się w przyszłej pracy, może okazać się pomocne w innych aspektach życia. Ktoś, kto ukończy studia prawnicze, ale potem zdecyduje się zostać cukiernikiem, wcale nie zmarnował tych lat. Dzięki wiedzy ze studiów lepiej poradzi sobie z prawnymi zawiłościami w codziennym życiu i łatwiej założy własny biznes, jeśli tylko zechce. 

Jeden komentarz do “Dlaczego warto pójść na studia (nawet jeśli nie są ci potrzebne)?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *