Copywriter, czyli kto?

Choć stykamy się z nim coraz częściej, znaczenie słowa copywriter wciąż dla wielu pozostaje nieznane. Być może wiąże się to z faktem, że to wciąż mało znany zawód. Czym się zajmuje copywriter? Kim jest? Co należy do jego obowiązków? 

Copywriter w swojej pracy operuje słowem. Nie jest jednak pisarzem książek czy poezji ani mówcą. Gdyby zaklasyfikować go do jakiejś branży, nie znalazłby się w rozrywce, tylko raczej w marketingu. Więc kto to taki? Kim jest copywriter?

Copywriter dawniej

Zawód copywritera istnieje od wieków, choć wcześniej był zapewne inaczej nazywany. Przecież anglicyzmy przywędrowały do Polski stosunkowo niedawno. Wcześniej używano francuskiego słowa “concepteur-redacteur” albo zwano ten zawód po prostu “pisarzem”. Dziś obszarem działań copywritera jest głównie Internet. Kiedyś były to prasa, plakaty, a później radio i telewizja. Jego zadanie wciąż jest to samo – napisać dobry, ciekawy tekst. 

Copywriter obecnie

Dziś copywriter ma już swoją, zapożyczoną z angielskiego i niezrozumiałą dla starszych pokoleń nazwę i cieszy się coraz większą popularnością. Wiele osób, które podejrzewa u siebie talent do łączenia słów, chce pracować w tym zawodzie, licząc na łatwe i szybkie pieniądze. Czym zajmuje się copywriter obecnie? Pisze slogany reklamowe, teksty na blogi, strony internetowe, posty na Facebook, Instagram. Może też wymyślać nazwy, a nawet prowadzić kampanie reklamowe. Jak widać, jest to zawód dość wszechstronny. 

Jak zostać copywriterem?

Co zrobić, żeby zostać copywriterem? Jakie studia trzeba skończyć? Na te pytania nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Najlepiej studiować kierunki humanistyczne – filologię polską, dziennikarstwo itp. Można także zainteresować się kierunkami związanymi z marketingiem, który przecież przydaje się w pracy copywritera. W Toruniu od kilku lat działa kierunek o nazwie “lingwistyka praktyczna i copywriting”, który wydaje się być idealny dla każdego, kto marzy o tym zawodzie. 

Jednak, choć studia wyposażą przyszłego copywritera w szereg niezbędnych umiejętności, nie są niezbędne, żeby pracować w tym zawodzie. Niektórzy pracodawcy nie wymagają dyplomu wyższej uczelni, a zamiast tego wolą otrzymać twoje portfolio z przykładowymi tekstami. Faktem jest jednak, że absolwenci uczelni wyższych otrzymują oferty lepiej płatnych stanowisk.

Jeden komentarz do “Copywriter, czyli kto?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *