Dlaczego Bóg odpoczął siódmego dnia (i ty też powinieneś)?

„A gdy Bóg ukończył w dniu szóstym swe dzieło, nad którym pracował, odpoczął dnia siódmego po całym swym trudzie, jaki podjął. Wtedy Bóg pobłogosławił ów siódmy dzień i uczynił go świętym; w tym bowiem dniu odpoczął po całej swej pracy, którą wykonał stwarzając.” 

Dlaczego Bóg odpoczął siódmego dnia?

Biblia mówi nam, że Bóg stworzył świat w sześć dni, a siódmego odpoczął. Dlaczego? Przecież jest Bogiem! Świat powstał dzięki jego słowu! Czy naprawdę zmęczyło go to na tyle, że potrzebował przerwy? (Odpowiedź: nie wydaje mi się.) 

Dlaczego zatem sam Bóg potrzebował dnia, aby odpocząć? Zdaniem Jana Pawła II ten czas był potrzebny Stworzycielowi, żeby móc zachwycić się swoim dziełem, które było piękne i dobre. 

Dlaczego ty powinieneś odpocząć siódmego dnia?

No dobrze, ale co to oznacza dla nas? Dlaczego człowiek powinien odpocząć siódmego dnia? Czy to koniecznie musi być akurat niedziela?  

Jesteśmy tylko ludźmi: męczymy się

My, w przeciwieństwie do Boga, nie jesteśmy w stanie wykonać całej naszej pracy jednym słowem. I choć czasem może nam się wydawać, że jesteśmy niezniszczalni i nie potrzebujemy odpoczynku, to nieprawda. Nasze ciało i umysł nie są w stanie funkcjonować na najwyższych obrotach przez cały czas. Ten jeden dzień odpoczynku w tygodniu to minimum, które warto im zapewnić. 

Brak odpoczynku zmniejsza naszą efektywność

Możesz pomyśleć sobie: „Jestem bardzo zapracowany, nie mam czasu, żeby cały jeden dzień w tygodniu przeznaczyć na odpoczynek!” Masz wymagającą pracę, małe dzieci, obiad do ugotowania, pranie do zrobienia… Nie możesz sobie pozwolić na to, aby cały jeden dzień się wylegiwać. Rozumiem to. 

Na początku liceum miałam tyle nauki, że siedziałam przy książkach nie tylko w dni robocze, ale również spędzałam przy nich całe weekendy. Byłam cały czas zmęczona, bo chodziłam spać późno, poświęcałam nauce mnóstwo czasu, a moje oceny i tak oscylowały wokół trójek. Nie rozumiałam, co się dzieje. Przecież nie jestem jakaś głupia. Gdyby inni trójkowi uczniowie uczyli się tyle co ja, to z pewnością mieliby piątki. 

Na szczęście pewna życzliwa osoba wręcz zmusiła mnie, żebym sobie odpuściła. Na początku bardzo się opierałam (Przecież nie mogę pozwolić sobie na zaległości, już teraz nie daję rady, a mam jeszcze marnować cały dzień w tygodniu?), ale wreszcie zdecydowałam, że każdą niedzielę poświęcę w całości na odpoczynek. 

Wierz mi lub nie, ale naprawdę już po dwóch tygodniach zapewnienia sobie takiego dnia przerwy odczułam różnicę! Przestałam być zmęczona i zniechęcona. W sześć dni zaczęłam robić więcej niż wcześniej udawało mi się w siedem. Również moje oceny się poprawiły. Dodatkowo zaczęłam pilnować, żeby spać co najmniej 8 godzin na dobę. Nawet jeśli nie udało mi się dokończyć moich obowiązków na dany dzień, odkładałam je i szłam spać o 22 (wstawałam o 6). Dzięki temu, że byłam wyspana, robiłam wszystko bardziej efektywnie. Wszyscy powtarzali jak ważny jest sen i odpoczynek, ale ja uważałam, że mnie to nie dotyczy, bo przecież „daję sobie radę” i „nie mam czasu na takie głupoty”. Dopiero kiedy przetestowałam te porady, zdałam sobie sprawę z ich prawdziwości. Jeśli wciąż nie wierzysz, spróbuj i przekonaj się na własnej skórze! 

Niedzielę możesz poświęcić na kontakt z bliskimi i hobby

Nie muszę chyba tłumaczyć, że to ważne. Życie to nie tylko praca czy nauka. Świat się nie zawali, jeśli jednego dnia zamówisz pizzę zamiast obiadu albo dostaniesz słabszą ocenę. Zawali się za to, jeśli za jakiś czas zorientujesz się, że twoje wieczne zapracowanie zabrało ci to, co ważniejsze. 

Będziesz mieć czas na przyjrzenie się i docenienie efektów swojej dotychczasowej pracy

Doceń to, co z takim trudem tworzysz. Może to być projekt, który powstał, ogródek, którym się zajmujesz, wysprzątany przez ciebie dom albo szczęśliwe, zadbane dzieci. Podsumuj w głowie efekty swojej pracy zawodowej, nauki albo innych aspektów codzienności, które są dla ciebie ważne. To ważne, aby umieć docenić samego siebie. 

Dlaczego akurat niedziela jest dniem odpoczynku?

Odpowiedź jest prosta: bo akurat wtedy nie miałam żadnych zajęć. Jeśli ty pracujesz w niedzielę, to oczywiście inny dzień może być dla ciebie bardziej odpowiedni. Osoby, które mają obowiązki codziennie powinny zadać sobie pytanie: czy to naprawdę konieczne? Jeśli nie, to odpuść. Jeśli tak, postaraj się wygospodarować na odpoczynek chociaż część dnia. Uważam, że to bardzo ważne. 

Czy ty robisz sobie dzień odpoczynku każdego tygodnia? Może spróbujesz? 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *