Zabawa sylwestrowa 2020/2021, czyli co robić, kiedy nic nie można

Wiele osób zastanawia się, jak będzie wyglądał sylwester 2020. Obostrzenia są już pewne, więc wiele planowanych imprez się nie odbędzie i ten czas spędzimy w gronie nielicznych znajomych, a koncerty będzie można pooglądać jedynie w telewizji. Czy sylwester w domu oznacza nudę? Absolutnie nie! Wystarczy trochę wyobraźni, żeby uczynić ten czas niezapomnianym! 

W razie gdybyś nie za bardzo wiedział jak to zrobić, przedstawiam ciekawe pomysły na sylwester 2020 bez nudy! 

Gry planszowe

Choć obecnie raczej wyparte przez gry komputerowe, planszówki gwarantują godziny świetnej zabawy! Nawet najprostsze z nich są w stanie rozkręcić domówkę. Niektórzy uważają, że gry planszowe są nudne. Rzeczywiście, popularne warcaby, chińczyk czy Monopoly mogły się już trochę przejeść, ale przecież to nie jedyne dostępne gry! Wystarczy wejść na stronę odpowiedniego sklepu internetowego, by przekonać się jak duży jest wybór wśród nowości! Gry psychologiczne, inspirowane filmami, rozwijające inteligencję, planszówki na rozkręcenie imprezy sylwestrowej… Jedynym ograniczeniem może być twój budżet, bo niektóre z tych planszówek kosztują naprawdę sporo. Ale nie martw się, jeśli jesteś bez kasy – tanio też można kupić świetne gry! Ostatnio znalazłam jedną za około 30 złotych i razem z przyjaciółmi naprawdę nie mogliśmy się od niej oderwać. W Internecie dostępne są nawet specjalne planszówki na rozkręcenie imprezy sylwestrowej, dzięki którym nawet sylwester w domu będzie świetną zabawą. Spróbuj, a przekonasz się, jakie to fajne! 

Gry towarzyskie

Gry towarzyskie to absolutny must have wszelkich spotkań przy ilości osób od 5 do 20. Nie potrzebujecie do nich żadnego sprzętu, rekwizytów ani dużej przestrzeni. Moje ulubione to ,,Mafia” i trochę mniej popularny ,,Psychiatryk”. Świetnie sprawdzą się jako zabawy sylwestrowe 2020. W razie gdybyś ich nie znał, krótko opiszę zasady każdej z nich. 

Jak grać w Mafię?

Zabawa jest dostępna również w formie gry planszowej, ale do tej pory w zupełności wystarczyła mi jej klasyczna wersja. Na początku powinniście wybrać Mistrza Gry. To on zdecyduje, kto wcieli się w jaką postać oraz częściowo o tym, jak potoczy się rozgrywka. Pozostali uczestnicy są mieszkańcami miasta. Najwygodniej będzie, jeśli usiądą w kręgu wokół Mistrza (może on też pozostać poza okręgiem, w zależności od tego, jak mu wygodniej). Mistrz wydaje polecenie ,,miasto zasypia” i wszyscy zamykają oczy. Wtedy mówi na przykład ,,wybieram mafię” i poprzez dotknięcie kilku osób sygnalizuje im, że zostały wybrane. Inną opcją jest przygotowanie wcześniej karteczek z nazwami postaci i losowanie ich. Główni bohaterowie fabuły to mafia, policja i zwykli mieszkańcy. Ci ostatni powinni być w większości albo stanowić przynajmniej połowę graczy. Później można dodawać kolejne postaci, ale na razie skupię się na podstawowym wariancie rozgrywki. Mistrz Gry mówi np. ,,budzi się mafia” i wtedy mafia otwiera oczy. Członkowie mają chwilę, by zobaczyć, kto jest po ich stronie. To ważne, bo będą musieli współpracować. Podobnie robi policja (chyba, że jest to tylko jedna osoba, przy niedużej liczbie graczy). Nie budzimy osobno mieszkańców. Dopiero gdy mafia oraz policja zapoznają swoje drużyny, Mistrz Gry może powiedzieć ,,miasto się budzi” i wtedy wszyscy otwierają oczy. Już pierwszej nocy mafia może wybrać, kogo chce zabić (poprzez wskazanie go palcem), a policja wskazać, kto ich zdaniem jest mafią (Mistrz Gry skinieniem głowy potwierdza, jeśli ma ona rację). Następnie Mistrz mówi ,,miasto budzi się bez…” i rozpoczyna się debata, która ma na celu wyłonienie mafii. Oczywiście ,,martwa” osoba, nie bierze w niej udziału. Wszyscy wspólnie decydują, kogo należy zabić, bo jest największe prawdopodobieństwo, że należy do mafii. Gra toczy się do momentu, gdy zginą członkowie mafii lub wszyscy pozostali. 

Jak grać w Psychiatryk?

Jedna osoba wychodzi z pokoju, tak by nie słyszeć co się w nim dzieje. W tym czasie pozostali wymyślają klucz, w którym będą odpowiadać na zadawane przez nią pytania. Oto kilka przykładów klucza: 

  • Gdy patrzymy w oczy danej osobie mówimy prawdę, a jeśli gdzieś w bok, to kłamiemy. 
  • Odpowiadamy w kluczu osoby po lewej (jeśli osoba wychodząca spyta, np. czy mamy na sobie klapki, to dyskretnie sprawdzamy, czy ma je osoba po naszej lewej stronie i zgodnie z tym odpowiadamy). 
  • Gdy mamy złączone dłonie, mówimy prawdę, gdy się nie dotykają, kłamiemy. 
  • Od pasa w górę odpowiadamy w kluczu osoby po lewej, od pasa w dół osoby po prawej. 
  • Dziewczyny odpowiadają w kluczu pierwszego chłopaka po prawej, a chłopcy pierwszej dziewczyny po lewej. 
  • Wszyscy odpowiadamy w kluczu wybranej osoby. 

Przykładów jest mnóstwo, śmiało wymyślajcie własne. Zacznijcie od czegoś prostego, a następnie zwiększajcie poziom trudności. Pytanie muszą być zadane w taki sposób, aby dało się na nie odpowiedzieć ,,tak” lub ,,nie”. Jeśli ktoś się pomyli (odpowie niezgodnie z kluczem) pozostali krzyczą ,,psychiatryk!” i wtedy wszyscy zamieniają się miejscami. To nieco utrudni odgadnięcie klucza. 

Odgadywanie historii

Odgadywanie historii to naprawdę ciekawa zabawa sylwestrowa. W tę grę możecie zagrać tylko raz podczas spotkania, ale zapewnia masę śmiechu! Jedna osoba wychodzi z pokoju, a wy w tym czasie wymyślacie ,,historię”. A przynajmniej tak jej mówicie. Gdy już wyjdzie, możesz zdradzić pozostałym uczestnikom prawdziwy cel gry. Osoba, która wyszła ma wam zadawać pytania, na które wy odpowiadacie ,,tak” lub ,,nie”. Tak naprawdę cokolwiek powie, mówcie ,,nie”, ,,nie”, ,,tak” i pozwólcie jej stworzyć własną opowieść! Myślisz, że się zorientuje? Gwarantuję ci, że nie! Będzie zbyt pochłonięta odgadywaniem tej fascynującej historii. 

Karaoke

Wszyscy spędzimy sylwester 2020 w domu. Oznacza to, że raczej nie będziemy na żadnym koncercie (chyba, że sylwester z dwójką się liczy). Czemu zamiast tego, nie urządzić koncertu w domu? Zróbcie sylwestrowe karaoke! Nic nie szkodzi, jeśli nie masz sprzętu ani mikrofonów – możecie puścić piosenkę z tekstem na laptopie albo telefonie, a szczotka do włosów lub wałek do ciasta świetnie sprawdzą się jako mikrofony. Brzmi niedorzecznie? I właśnie o to chodzi! Powygłupiajcie się trochę! To świetna okazja, by było trochę inaczej niż zwykle. Może okaże się, że lepiej bawisz się w małym gronie niż na hucznych imprezach? Sylwester 2020 będzie fajny, zobaczysz! 

Escape room w domu

Parę lat temu przyjechali do mnie kuzyni i spędzaliśmy sylwestra w małym gronie. Bałam się, że będziemy się nudzić, więc postanowiłam ich czymś zaskoczyć i wymyśliłam grę. Jej zasady były proste – każdy dostał mapę, która prowadziła do pierwszej wskazówki. Każda podpowiedź prowadziła do kolejnej i tak aż do nagrody (,,skarbu”) na końcu. W sumie wskazówek było kilkanaście dla każdej z grup. Ułożyłam je w formie zagadek – zamiast ,,następna podpowiedź jest pod żółto-zieloną doniczką” pisałam ,,w żółto-zielonym zielono-brązowe stoi, pod tym jest żółte, a pod żółtym podpowiedź” (zielono-brązowy kwiat, w żółto-zielonej doniczce, na żółtek podstawce). Akurat ta może była nieco zbyt skomplikowana, ale pewnie właśnie dlatego ją zapamiętałam. Na szczęście uczestnicy zabawy sobie poradzili i widziałam po nich, że bawili się świetnie. Trochę taki escape room w domu. 

Jeśli nie masz pomysłu, co robić w sylwestra 2020, możesz spróbować stworzyć podobną grę dla swoich gości. Nagrodą nie musi być nic wielkiego – może to być coś słodkiego albo plastikowa korona. Tak naprawdę liczy się sama zabawa! Jedynym minusem tej gry jest fakt, że ten, kto ją przygotowuje, sam nie może wziąć udziału. Obiecuję jednak, że widok ich podekscytowanych twarzy podczas poszukiwania kolejnych wskazówek i prób odgadnięcia podpowiedzi ci to wynagrodzi. To naprawdę świetna zabawa sylwestrowa! 

Naprawdę da się dobrze bawić, nawet gdy będzie to trwający w czasie pandemii sylwester 2020. Pomysły, które tu przedstawiłam zapewnią wam godziny rozrywki. Jeszcze tylko pyszne przekąski i imprezę czas zacząć! 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *